Klasa 1LO

Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech, marqués de Dalí de Púbol – hiszpański malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów. Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk, wymyślił własną metodę surrealistyczną zwaną „paranoiczno-krytyczną”.

Kuszenie św. Antoniego

Salvador Dali / 1946

Na tym płótnie artysta przedstawił surrealistyczną wersję walki św. Antoniego (XIII w.) z pokusami. Antoni znany był z wielkiej wiary, przypisuje mu się również kilka cudów. Ze względu na charyzmę i umiejętność przemawiania nazywano go młotem na heretyków.
Na obrazie widać świętego, zasłaniającego się krzyżem przed kroczącymi w jego kierunku pokusami:
Postępujący jako pierwszy w tym pochodzie koń symbolizuje siłę oraz zmysłowość.
Na grzbiecie pierwszego słonia znajduje się piedestał, a na nim postać symbolizująca erotykę i żądze cielesne.
Słoń trzeci i czwarty obrazują żądzę luksusu, niosąc na swych grzbietach wspaniałe gmachy (weneckie budynki w stylu architekta Andreo Palladio)
Górujące nad całą sceną chmury są symbolem nietrwałości wszystkich tych dóbr.

Zainspirowana: Julia R.

Puszcza Białowieska

Jedno z niewielu miejsc na świecie które nie zostało tknięte ręką człowieka oraz świetne miejsce do długich spacerów. Co więcej to wyjątkowe miejsce znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO co jeszcze bardziej potwierdza wyjątkowość tego miejsca

Poleca: Jakub Ch.

Morskie Oko

Jest jeziorem karowym (cyrkowym) o pochodzeniu polodowcowym. Tatrzańskie jezioro w ciągu jednego dnia potrafi przyciągnąć nawet 10 tys. turystów. Majestatyczne szczyty Tatr Wysokich odbijające się w krystalicznie czystej wodzie to widok, którego szybko się nie zapomina.

Poleca: Hubert S.

Maczuga Herkulesa

To jedno z niewielu miejsc na świecie które nie zostało tknięte ręką człowieka oraz świetne miejsce do długich spacerów. Co więcej to wyjątkowe miejsce znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO co jeszcze bardziej potwierdza wyjątkowość tego miejsca.

Poleca: Hubert S.

Żuławy Wiślane

Żuławy Wiślane to teren na północy Polski, położony w delcie, czyli ujściu Wisły. Na obszarze tym znajduje się także jedyna w Polsce depresja, czyli teren, położony poniżej poziomu morza. Na Żuławach znajduje się wiele zabytków, w tym Zamek krzyżacki w Malborku oraz Stare Miasto w Gdańsku.

Poleca: Nicolle Sz.

Snieżka (1602 m n.p.m.)

Śnieżka (cz. Sněžka, niem. Schneekoppe) – najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech, województwa dolnośląskiego, a także całego Śląska. Najwybitniejszy szczyt Polski i Czech (MDW 1203 m).

Poleca: Mikołaj N.

Pustynia Błędowska

Będąc w Gdańsku koniecznie trzeba zwiedzić Muzeum Bursztynu. Zgromadzone są tu różnego rodzaju eksponaty. Można spróbować swoich sił i samemu poszukać bursztynów. Idealne miejsce dla małych odkrywców.to niewątpliwie jedna z większych ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych w Polsce, na pograniczu dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Zwana „Polską Saharą” – morze piasku i największy obszar piasków lotnych w środku kraju. Pustynia położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, na granicy Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej oraz pomiędzy Kluczami od wschodu i Błędowem od zachodu. Jej północną granicę wyznacza Chechło. Przez obszar pustynny z zachodu na wschód, przepływa głęboką doliną rzeka Biała Przemsza, dzieląc ją na dwie nierówne części: mniejszą północną i większą południową. Łączny jej obszar zajmuje około 32 km2 powierzchni.

Poleca: Aleksander Ch.

Rysy (2499 m n.p.m.)

Jest to góra położona na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich. Ma trzy wierzchołki, z których najwyższy jest środkowy, znajdujący się w całości na terytorium Słowacji. Wierzchołek północno-zachodni, przez który biegnie granica, stanowi najwyżej położony punkt Polski i należy do Korony Europy.

Poleca: Aleksander Ch.

Jaskinia Raj

Położona w pobliżu Chęcin w Górach Świętokrzyskich, zaliczana do największych atrakcji pasma, a jednocześnie najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Korytarze zostały wypłukane w wapieniach środkowego dewonu, około 360 milionów lat temu. Łączna długość jej komór i korytarzy wynosi 240 metrów. Temperatura wewnątrz bez względu na porę roku oscyluje wokół 8-10 stopni Celsjusza, zaś wilgotność sięga 95 procent. W 1972 roku Jaskinia Raj została otwarta dla ruchu turystycznego.

Poleca: Mikołaj N.

Dlaczego powinniśmy dbać o naturę?

Czyste środowisko jest niezbędne, nie tylko dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, ale także dla przetrwania przyszłych pokoleń. Powietrze, którym oddychamy, jest najważniejszym zasobem, jaki zapewnia nam środowisko, między innymi od jego stanu zależy nasze zdrowie.

ropa